Hijyen nedir? Ev dışında nasıl hijyenik kalınır?

Yazar: AkalKurumsal
Hijyen Nedir

Hijyen, bir ortamın mikroplardan tamamen arınmış ve çeşitli temizlik ürünleriyle temizlenmiş olmasıdır. Hijyenik bir ortam da yaşamak veya çalışmak oldukça önemlidir. Mikroplar en çok temiz olmayan şeylerden insanlara geçer. Evlerde temizliğe çok dikkat edilir. Sürekli yaşanan bu alanlar da belirli zamanlarda veya sık sık temizlik yapılır. Peki dışarıda hijyeni nasıl sağlarız?

Evler Dışında Hijyen Nasıl Sağlanır?

İş yerleri, okullar, alışveriş merkezleri, lokantalar, sinema, evlerin bulunduğu binalar gibi yerlerde hijyen çok daha önemlidir. Bu gibi yerlerden geçen insan sayısı fazladır. Dolayısıyla mikropların daha fazla ortaya çıkmasına sebep olur. Bu tarz yerler de kullanılacak olan ürünler endüstriyel temizlik malzemeleri olmalıdır. Bunların en önemli özelliği temizlendiği yeri dezenfekte edebilmesidir. Çeşitli dezenfektanlar bu gibi yerler de sıklıkla kullanılır. Doğru ve hijyenik temizlik için dezenfektan tek başına yeterli olmaz. Temiz ve yeteri kadar suyla birlikte kirlenmiş olan alan temizlenmelidir.

Endüstriyel Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Sıvı temizleyiciler

Sıvı temizleyiciler temizledikleri alan göre değişir. Yer temizleyici, cam temizleyici, banyo ve tuvalet temizleyici, yağ ve kireç temizleyici, fırın ocak gibi metal temizleyici, bulaşık temizleyici gibi sıvılar evler ve diğer mekanların temizliğinde kullanılır.

Temizlik Ekipman ve Yardımcı Gereçleri

Sıvı temizleyicileri kullanabilmek için gerekli olan bir takım gereçler vardır. Bunlar içerisinde ellerimiz korumaya yardımcı olan temizlik eldivenleri ilk sırada yer alır. Daha sonra temizlik kovası, temizlik arabası, yer pas pası, yer süngeri, bulaşık eldiveni, elektrik süpürgesi, fıra, faraş, çeşitli özellikte bezler gibi endüstriyel temizlik malzemeleri kalabalık ortamlara sahip mekanlar da tercih edilirler.

Bunların yanında tuvalet kağıtları, havlu kağıtlar, klozet üstü kağıtları gibi kullan at ürünler her alanda kullanım ihtiyacı duyulan endüstriyel temizlik malzemeleri kategorisinde yer alır.

Yukarıda ki temizlik ürünleri temizlenecek alanlarda doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Cam silme bezleri ile yer silmemek, tek bir kova ile büyük bir alanın tabanlarını temizlememek gerekir. Temizlik doğru yapıldığı zaman ancak hijyen sağlanabilir.

Hastalıkların geneli sıcak veya soğuktan değil aslında pis ve temizlenmeyen çeşitli mekanlar da bulunan mikroplardan kaynaklanır.