Alüminyum folyo özellikleri

Yazar: AkalKurumsal
Alumiyum Folyo Özellikleri

Alüminyum folyo adından da anlaşılabileceği gibi saf alüminyum külçelerinin işleme tabi tutulması ile elde edilir. Kalınlıkları 200 mikron ile 5 mikron arasında değişir. Esnek yapısı ile genelde saklama özelliği ile bilinir. Mutfaklarda gıda ürünlerinin saklanması işlevi ilk akla gelenlerdendir. İsmi bazı yerlerde değişiklik gösterebilmektedir. Al-folyo ya daalu-foil isimleri de bilinen alüminyum folyo %99 oranında alüminyum içerir. Kullanım alanlarına göre bu oran değişmektedir. Bazı ek maddeler ile içerisindeki alüminyum oranı düşebilmektedir.Alüminyum folyo özellikleri ile kullanışlı bir ürün olup birçok alanda kullanılır.

Alüminyum Folyolar Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Alüminyum iletken özelliği ile elektrik ve elektronik sanayide kullanılmaktadır. İlk akla gelen kullanım alanı da kablolardır. Örneğin internet kablolarının içerisinde kullanılır. 6 ile 60 mikron arası kalınlığa sahip alüminyum folyolar kablo içerisinde kullanılabilmektedir. Alüminyum folyonun diğer bir özelliği ise gıda ürünlerine zarar vermeyen doğal yapıda olmasıdır. Bu yüzden mutfaklarda plastik saklama kapları yerine alüminyum folyolar kullanılması hijyen ve sağlık açısından daha uygun olacaktır. 
    
Son yıllarda organik ürün üretim politikası gereği şişe sanayisinde kapakların tamamı ya da bir kısmı alüminyum folyo ile kaplanmaktadır. Hatta bazı şirketler kapaklarını tamamen alüminyum folyolardan imal etmektedirler. Kapakları plastikten arındırmak için kullanılan alüminyum folyolar medikal ürünlerde de kullanılmaktadır. İlaç kutularının iç kısımları ve kapak iç kısımları alüminyum folyolarla kaplanmaktadır. Kapsül ve tablet ilaçların ise yüzey kaplaması yine alüminyum folyolar ile kaplanmaktadır. Ayrıca logo basımının kolay yapılması ise basım maliyetlerini düşürmektedir. 
    
Dünyada en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de sigara sanayisidir. Sigaraların etrafını saran içi kâğıt dışı alüminyum folyo olan jelatinler tüm sigara ürünlerinde kullanılmaktadır. 
    
Alüminyum folyo araba üretiminde de kullanılır. Özellikle lüks araba üretiminde önemli bir yere sahiptir. Yüksek hıza ulaşması ile ünlü Bugatti Veyron’un iç gövdesinde özel yapım alüminyum tabakalar kullanmıştır.
     
Bu tabakalar birçok alüminyum folyonun birleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu sayede yüksek hızlarda ısınma sorununa çözüm bulmuşlardır. Görüldüğü üzere özellikleri ile birçok farklı sektörde kullanılabilen alüminyum folyolar gelecekte de hiç akla gelmeyecek sektörlerde hayati çözümleri ile yeni sektörlere ve ekonomilere katkı sağlayacaktır.