Sunum dosyası nasıl hazırlanır?

Yazar: AkalKurumsal
Sunum Dosyası

Sunum; herhangi bir konunun etraflıca araştırılıp kesin ve net bilgilerle donanımlı bir şekilde işlenmesi bunu yaparken de gerçek yaşantıdan örnek hikâyelerle zenginleştirilerek hazırlanan bir çalışmadır. Sunum dosyası hazırlanırken konu ile ilgili uzman kişilerden de yararlanılmalıdır. Sunumu bir bütün olarak düşünürsek; dikkat çekmek yani sunum yaparken tüm ilgiyi üzerinde toplamak karşı tarafı ikna etmek kendinden de bir şeyler katarak güven vermek inandırıcı olmak gibi dosya hazırlandıktan sonra ve sunum esnasında takviye gerekir.

Sunum ne kadar güven verici doğru bilgiler içerirse içersin monoton bir anlarım izleyicileri sıkabilir. Ya da kâğıda bağımlı bir anlatım ve tek düze bir ses tonu sıkar dinleyicileri. O halde diksiyon ve ses tonunun ayarı bile oldukça önemlidir sunumda. Beden dili yüz mimikleri hâkimiyetinize yardımcı olacak konulardır. Sunum sırasında en küçük ayrıntılara dahi özen göstererek takdim ettiğimiz konu kesinlikle doğru bilgiler olmalı bilgi kaynakları güvenilir olmalıdır. En ön yargılı kişiler dahi sizin sunumunuzdan etkilenmeli ciddiyetle sizi izleyip bilgilenmelidirler. Sunumun içeriği sürekli geliştirilmelidir. Konular sürekli güncellenmelidir.

Teknolojinin tüm imkânlarından yararlanılmalıdır. Örneğin bir slayt gösterisi sizi izlemekte olan kişileri daha da etkileyebilir. Sunum hazırlarken konunun ne olması ile alakalı olarak; Videolu tanıtım uzaktan eğitim multi medya destekli cihaz tabanlı sunum ve şirket etkinlikleri ağırlıklı olmak üzere farklı yöntemlerden de yararlanılabilir. Ya da sunum konusunun hangi yöntemle daha güzel bir biçimde aktarılabileceğine göre hazırlanılır. Konunuz ne olursa olsun kaliteli bir sunum sizin sunduğunuz konu olgu obje ürün ya da hizmet olsun kesinlikle değer katacaktır. Donanımlı bir biçimde hazırlanılan sunum izleyiciler üzerinde büyük bir etki bırakmanızı sağlayabilir. Beden dili ve mimiğin önemi de tartışılmaz.

İş dünyası geniş bir oluşumdur. Farklı alanlarda ciddi bir rekabet beklemektedir firmaları. İşte tam da bu nedenle firmalar dürüst güvenilir ve şeffaf olmak zorundadır. Ancak bu şekilde piyasada adını korumayı başarabilir bunu göz ardı etmemelidir. Ayrıca sunum hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de nasıl bir kitleye hitap edileceğidir. Hitap edilecek olan kişilerin gerek yaş seviyesi tahsil durumu gerekse mesleki alanlarının ne olduğu konusunda bilgi alınmalı ve hitap şekli ile anlatım seviyesini ona göre planlamalıdır. Sonuç olarak sunumda ilgi çeken giriş bölümü nasıl dikkat toplamada önemli ise tüm sunumu aynı dikkatle izlemeleri sağlanarak kapanış bölümünde çok şey verdiğinizden emin bir biçimde göz teması da kurarak noktalanmalıdır. Ama ilk olarak konu seçme şansınız var ise bunu en bilgili olduğunuz konuyu seçerek kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız